Dzisiaj jest piątek, 06 Mar 2015

Fundacja "Opoka" - Aktualności
Fundacja "Opoka" - Aktualności serwisu www.opoka.org.pl i Radia Watykańskiego
Fundacja "Opoka" - www.opoka.org.pl
  • Terapie paliatywne nie ocalają życia, ale godność osoby
    „Opieka nad osobą starszą i terapie paliatywne” to temat trwającej w Watykanie od 5 do 7 marca sesji plenarnej Papieskiej Akademii „Pro Vita”. Dotyczy ona dziedziny medycyny, która zajmuje się nieuleczalnie chorymi, niosąc im ulgę w cierpieniach. Nawiązał do tego Papież, spotykając się z uczestnikami obrad. Jak podkreślił, ten typ opieki świadczy, że osoba ludzka, nawet naznaczona starością i chorobą, stale jest cenna. Bóg zawsze ją kocha. Gdy dochodzi ona do schyłku życia, musimy nieść jej jak najlepszą pomoc. Wymaga tego od nas Boże przykazanie „Czcij ojca swego i matkę swoją”, które w szerszym sensie dotyczy wszystkich ludzi starszych.
  • Czwartkowa Msza papieska: o chorobie światowości
    „Kiedy jesteśmy zbyt przywiązani do bogactwa, nie jesteśmy wolni. Jesteśmy niewolnikami”. Ten dzisiejszy wpis Papieża na Twitterze mógłby posłużyć za motto jego porannej homilii podczas Mszy w kaplicy domu św. Marty. Franciszek ostrzegał przed zaślepieniem sprawami tego świata, które uniemożliwia dostrzeżenie ubogich żyjących obok nas i skazuje nas na anonimowość pustyni egoistycznego dobrobytu.
  • Stolica Apostolska przeciwko karze śmierci
    O globalne moratorium na wykonywanie kary śmierci zaapelowała do wspólnoty międzynarodowej Stolica Apostolska. W jej imieniu oświadczenie w tej sprawie przedstawił stały watykański obserwator przy instytucjach ONZ w Genewie. Abp Silvano Tomasi zabrał głos na 28. sesji Rady Praw Człowieka.