Dzisiaj jest niedziela, 25 Sty 2015

Fundacja "Opoka" - Aktualności serwisu www.opoka.org.pl i Radia Watykańskiego
Fundacja "Opoka" - www.opoka.org.pl
  • Franciszek do Papieskiego Instytutu Studiów Arabskich
    „W ostatnich latach mimo pewnych nieporozumień i trudności zrobiono postępy w dialogu międzyreligijnym, także z wyznawcami islamu”. Podkreślił to Ojciec Święty, spotykając się z uczestnikami kongresu zorganizowanego w 50-lecie otwarcia w Rzymie Papieskiego Instytutu Studiów Arabskich i Islamistyki. Franciszek wskazał, że dla dialogu istotna jest umiejętność słuchania innych, by móc uznać reprezentowane przez nich wartości i zrozumieć ich obawy.
  • Papież do uczestników ekumenicznego spotkania osób konsekrowanych
    Nawrócenie, modlitwa i świętość to zdaniem Papieża niezbędne warunki, by odbudować jedność Kościoła. Franciszek wskazał to uczestnikom ekumenicznego spotkania osób konsekrowanych, należących do różnych wyznań chrześcijańskich. Przypomniał o szczególnej odpowiedzialności zakonników na tym polu. Wielu z nich stało u początków ruchu ekumenicznego. Jest to tym bardziej zrozumiałe, że życie zakonne samo w sobie jest dążeniem do duchowej jedności w różnorodności.
  • Papież do kanonistów o moralnej pewności co do ważności małżeństw
    Znaczenie instrukcji Papieskiej Rady do spraw Tekstów Prawnych Dignitas connubii o prowadzeniu kanonicznych procesów dotyczących nieważności małżeństwa przypomniał Ojciec Święty w jej 10-lecie. Spotkał się z uczestnikami kongresu zorganizowanego z tej okazji przez Papieski Uniwersytet Gregoriański. Franciszek zwrócił uwagę, że wspomniana instrukcja nie jest przeznaczona dla specjalistów w dziedzinie prawa kanonicznego, ale dla tych, którzy pracują w lokalnych sądach kościelnych.