Dzisiaj jest czwartek, 31 Lip 2014

Fundacja "Opoka" - Aktualności serwisu www.opoka.org.pl i Radia Watykańskiego
Fundacja "Opoka" - www.opoka.org.pl
  • Caritas International do Izraela i Hamasu: zabijacie niewinnych
    Przewodniczący Caritas Internationalis wystosował dramatyczny apel o zaprzestanie walk i sprawiedliwy pokój w Strefie Gazy. Izraelu i Hamasie, dlaczego wytykacie palcem drzazgę w oku brata, a belki we własnym nie potraficie rozpoznać? Opuście broń i załóżcie okulary, by zobaczyć, że większość waszych ofiar to niewinni – napisał kard. Óscar Rodríguez Maradiaga, zarzucając obu stronom konfliktom, że za pole walki obrali sobie dzielnice pełne cywilów, w tym dzieci i kobiet.
  • Kard. Tagle: w Azji mamy ważniejsze problemy niż rozwodnicy
    Na pierwszym synodzie o rodzinie, który odbędzie się październiku przyjrzymy się jedynie faktycznej sytuacji rodziny we współczesnym świecie – zapowiada kard. Luis Antonio Tagle z Filipin. Z papieskiej nominacji będzie on przewodniczącym delegowanym tego zgromadzenia. Zależy mu, by obrady synodu nie sprowadziły się do kwestii, która zyskała największy rozgłos w społeczeństwach zachodnich, a mianowicie sytuacji rozwodników, żyjących w związkach nieskaramentalnych. Nie negując znaczenia tej sprawy, filipiński purpurat zaznaczył, że Kościół w Azji na przykład boryka się z wieloma o wiele ważniejszymi problemami. Tytułem przykładu wspomniał on o małżeństwach katolików z niechrześcijanami oraz o rozbiciu rodzin na skutek biedy i migracji.
  • Papież ponownie wśród jezuitów
    Podobnie jak przed rokiem, w liturgiczne wspomnienie św. Ignacego Loyoli Papież Franciszek złożył wizytę swoim zakonnym współbraciom. Tym razem jednak nie celebrował z nimi Mszy, którą tego dnia jezuici tradycyjnie sprawują w rzymskim kościele Imienia Jezus, ale przyszedł na obiad do ich kurii generalnej nieopodal Watykanu. W spotkaniu, poza wspólnotą domu generalnego, wzięła udział grupa młodych jezuitów z Europy rozpoczynających w Rzymie kurs formacyjny, a także rodzina o. Paolo Dall’Oglio, misjonarza porwanego przed rokiem w Syrii.